HISTORIA KONKURSU


Pomysł organizacji rankingu narodził się w 2001 roku. Od tamtego czasu co roku inżynierowie zarejestrowani w bazie danych Banku Danych o Inżynierach wskazują, których z pracodawców uznają za najatrakcyjniejszych.

Od pierwszej edycji rankingu inżynierowie chętnie i regularnie biorą w nim udział. Jego celem jest wyłonienie i promowanie najatrakcyjniejszych firm, a także podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw w zakresie zatrudniania inżynierów.

Pracodawcy, którzy starają się pozyskać najlepszych pracowników chcą wykreować jak najlepszą markę. Aby to osiągnąć muszą dbać o swój wizerunek, ten zewnętrzny, który zainteresuje potencjalnych kandydatów ich ofertą, a przede wszystkim o wizerunek wewnątrz firmy, co pozwoli na zatrzymanie osób już zatrudnionych. Wiadomo, że najlepszą wizytówką na rynku pracy są zadowoleni pracownicy. Ta prosta reguła rynkowa wpływa na atrakcyjność miejsc zatrudnienia dla inżynierów, co z kolei pozytywnie oddziałuje na wyniki samych zatrudnionych i ich satysfakcję z pracy. Korzyści są oczywiste: rozwój szeroko rozumianej polskiej branży inżynieryjnej, podniesienie jakości produktów i usług wytwarzanych w Polsce. Na końcu tego łańcucha stoi polska gospodarka, która coraz mocniej opiera się na produkcji.

Pierwsze edycje miały charakter kameralny, jednak wraz ze wzrostem zainteresowania rankingiem - zarówno wśród firm oraz mediów organizator - Bank Danych o Inżynierach - zdecydował o rozszerzeniu formuły. Pierwsze - nieco eksperymentalne - oficjalne wręczenie dyplomów dziesięciu zwycięskim firmom odbyło się w 2006 roku (a dotoczyło zestawienia za rok 2005). Ówczesnym zwycięzcą została firma Siemens.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, w związku z tym postanowiono, że zostaną zorganizowane kolejne imprezy wieńczące doroczny ranking.

W 2008 roku impreza miała najszerszy charakter - wówczas wręczeniu nagród towarzyszyła konferencja poświęcona debacie na temat rynku pracy inżynierów.

W tym roku mamy już 10. edycję rankingu Firma dla Inżyniera. Wszystkim laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki, by w przyszłości nie spoczęli na laurach. Tym, którzy w tym roku znaleźli się na odleglejszych miejscach klasyfikacji, życzymy sukcesu w kolejnych edycjach rankingu i zachęcamy do wysiłku, dzięki któremu dołączą do tegorocznych liderów.